A beam of white light is incident normally on a plane surface absorbing `70%` of the light and reflecting the rest. If the incident beam carries `30 W
A beam of white light is incident normally on a plane surface absorbing `70%` of the light and reflecting the rest. If the incident beam carries `30 W` of power, find the force exerted by it on the surface.
4 views
1 Answers
Correct Answer - `(1.3xx30)/(3xx10^(8))=1.3xx10^(-7)`
change in momentum
`DeltaP=0.7(h)/(lambda)+2xx0.3xx(h)/(lambda)`
`=1.3(P)/(c )=1.3xx(30)/(3xx10^(8))=1.3xx10^(-7)N`.
4 views
Answered