A glass prism with a refracting angle of `60^(@)` has a refractive index 1.52 for red and 1.6 for violet light. A parallel beam of white is incident on one face at an angle of incident which gives minimum deviation for red light. Find :
[Use : `sin(50^(@))=0.760 , sin(31.6^(@))=0.520 , sin (28.4^(@))=0.475 , sin (56^(@))= 0.832 , = 22//7`]
The length of the spectrum if it is focussed on a screen by a lens of focal length 100 cm is :
A. `(10 pi)/(3) cm`
B. `(10 pi)/(3) m`
C. `(5 pi)/(3) cm`
D. `(5 pi)/(3) m`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
If `theta = 100 xx 6xx(pi)/(180)cm=(10 pi)/(3) cm`

4 views

Related Questions