The degree of dissociation of water in a `0.1 M` aqueous solution of `HCl` at a certain temperature `t^(@)C` is `3.6 xx 10^(-15)`. The temperature `t`
The degree of dissociation of water in a `0.1 M` aqueous solution of `HCl` at a certain temperature `t^(@)C` is `3.6 xx 10^(-15)`. The temperature `t` must be : [density of water at `t^(@)C = 1 gm//mL`.]
A. `lt 25^(@)C`
B. `= 25^(@)C`
C. `gt 25^(@)C`
D. insufficient data to predict
7 views
1 Answers
Correct Answer - C
`K_(W) = 55.5 x 3.6 xx 10^(-15) xx 0.1 = 2 xx 10^(-14)`
Hence temperature must be `gt 25^(@)C`.
7 views
Answered