A solution containing `0.85 g` of `ZnCI_(2)` in `125.0g` of water freezes at `-0.23^(@)C`. The apparent degree of dissociation of the salt is: `(k_(f)
A solution containing `0.85 g` of `ZnCI_(2)` in `125.0g` of water freezes at `-0.23^(@)C`. The apparent degree of dissociation of the salt is:
`(k_(f)` for water `= 1.86 K kg mol^(-1)`, atomic mass, `Zn = 65.3` and `CI = 35.5)`
A. `0.875 M`
B. `1.00M`
C. `1.75M`
D. `0.975M`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`M_("resultant") = (M_(1)V_(1)+M_(2)V_(2))/(V_("total"))`
`= (0.5 xx 750 + 2xx 250)/(1000)`
`= (375 +500)/(1000) = 0.875M`
4 views
Answered