Dissolving `180 g` of glucose `(mol.w.t. 180)` in `1000g` of water gave a solution of density `1.15 g//mL`. The molarity of the solution is
A. `1.78M`
B. `2.00M`
C. `0.97M`
D. `2.22M`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Dissolving `180g` of glucose ……..
Mole `= (180)/(180) = 1 mol`
mass of solution `= 1180 g`
`V = (1180)/(1.15xx1000) = (118)/(115)L`
`M = (1xx115)/(118)=0.97M`

4 views

Related Questions