In a hospital an oxygen cylinder holds 10 L of oxygen at 200 atm pressure. If a patient breathes
In a hospital an oxygen cylinder holds 10 L of oxygen at 200 atm pressure. If a patient breathes in 0.50ml of oxygen at 1atm with each breath, for how many breaths the cylinder will be sufficient. (Assume that all the data is at 300 C.)
4 views
1 Answers
Apply Boyle‘s Law P1 V1= P2V2
200 x 10 = 1 x V2
V2 =2000 L
No. of breaths = Total volume/ vol. consumed per breath
=2000/0.5 x 10-3L
=4 x 106.
4 views
Answered