A gas cylinder contains 12 x 1024 molecules of oxygen gas. If Avogadro's number is 6 x 1023. Calculate :The mass of oxygen present in the cylinder.

5 views

1 Answers

12 x 1024 molecules of oxygen gas.

Number of mole = 12 x 1024/ 6 x 1023 = 20 mole

1 mole of oxygen has the atomic weight ----> 32 g 

20 mole -----> 32 x 20 = 640 g

5 views