Motion of a particle is given by equation s = (3t3 + 7t2 + 14t + 8) m. The value of acceleration of the particle at t = 1 sec is

(a) 10 m/s2

(b) 32 m/s2

(c) 23 m/s2

(d) 16 m/s2

4 views

1 Answers

Correct option (b) 32 m/s2

Explanation:

ds/dt = 9t2 + 14t +14

d2s/dt2 = 18t + 14 = a

a= 18 x 1+ 14 = 32 m/s2

4 views