Calculate the heat of neutralization by mixing 200 mL of 0.1 A/H2SO4 and 200 mL of 0.2 M KOH if heat generated by the mixing is 2.3 kJ.

6 views

1 Answers

Meq. of H2S04 = 200 x 0.1 x 2 = 40

(H2S04 is dibasic)

Meq. of KOH =200 x 0.2 = 40

40 Meq. of H2SO4 and 40 Meq. of KOH on mixing gives heat = 2.3 kJ

1000 Meq. of H2SO4 and 1000 Meq. of KOH on mixing gives heat

= 2.3 x100 /40 = 57.5 kJ

6 views