How many g of S arc required to produce 10 moles and 10 g of H2SO4 respectively?

8 views

1 Answers

1 mole of H2SO4 has = 32 g S

10 mole of H2SO4 has = 32 x 10 = 320 g S 

Also, 98 g of H2SO4 has = 32 g S 

10 g of H2SO4 has = (32 x 10)/98 = 3.265 g S 

8 views