If 10^–4 dm^3 of water is introduced into a 1.0 dm3 flask to 300 K, how many moles of water are in the vapour
If 10–4 dm3 of water is introduced into a 1.0 dm3 flask to 300 K, how many moles of water are in the vapour phase when equilibrium is established?
(Given : Vapour pressure of H2O at 300 K is 3170 Pa ; R = 8.314 J K–1 mol–1)
(1) 5.56 x 10–3 mol
(2) 1.53 x 10–2 mol
(3) 4.46 x 10–2 mol
(4) 1.27 x 10–3 mol
4 views
1 Answers
(4)
n = PV/RT =
= 128 x 10-5 moles
= (3770 x 10-5atm x 1L/0.0821 L atm k-1mol-1 x 300K) = 1.27 x 10-3 mol
4 views
Answered