Insulin contains 3.4% sulphur. Calculate minimum mol. wt. of insulin.

4 views

1 Answers

For minimum mol. wt., insulin must contain atleast one sulphur atom in its one molecule. 

Now 3.4 g sulphur is present then mol. wt. of insulin = 100 

32 g sulphur is present then mol. wt. of insulin = 100 x 32/ 3.4

= 941.176

4 views