Calculate the minimum distance in air required between the source of sound and the obstacle to hear an echo. Take speed of sound in air = 350 m s-1

4 views

1 Answers

Velocity = 2D/Time

350 = 2 × D/ 0.1

D = 350 × 0.1 / 2 = 17.5 m

4 views