Carbon and oxygen are known to form two compounds. The carbon content in one of these is 42.9% while in the other it is 27.3%. Show that this data is in agreement with the law of multiple proportions. 

4 views

1 Answers

In a compound of C and O 

C = 42.9    O = 57.1 

Ratio of C : O : : 42.9/57.1 = 0.751 

In other compound of C and O 

C = 27.3, 0 = 72.7

Ratio of C : O : : 27.3/72.7 = 0.376

Thus, the ratio of amounts of C reacting with same mass of O.

= 0.751 : 0.376 = 2 : 1

This is in agreement with law of multiple proportions.

 

4 views