Out of his monthly income of Rs 2,500; a man spends Rs 1,750. What percent of his income does he save every month?

4 views

1 Answers

Monthly income = Rs 2,500

Spending = Rs 1,750

Saving = monthly income – spending = 2,500- 1,750 = Rs 750

Percentage of income he saves = 750/2500 x 100 = 30%

4 views