Mr. Sharma has a monthly salary of Rs 8,000. If he spends Rs 6,400 every month; find :

(i) his monthly expenditure as percent.

(ii) his monthly savings as percent.

7 views

1 Answers

Monthly salary of Mr. Sharma = Rs 8000

He spends every month = ₹ 6400

His savings = Rs 8000 – 6400 = Rs 1600

(i) Percent expenditure = 6400/8000 x 100% = 80%

(ii) Percent savings = 1600/8000  x 100% = 20%

7 views