In a plot of ground of area 6000 sq. m, only 4500 sq. m is allowed for construction. What percent is to be left without construction ?

4 views

1 Answers

Total ground area = 6000 sq. m.

Allowed for construction = 4500 sq.m.

Area left without construction = 6,000 sq. m – 4500 sq. m = 1500 sq. m

Percentage of construction left = 1500/6000 x 100 = 25%

4 views