An electric iron of power 1.5 kW is used for 30 minute to press the clothes. Calculate the electrical energy consumed in (a) kilowatt hour (b) joule.
An electric iron of power 1.5 kW is used for 30 minute to press the clothes. Calculate the electrical energy consumed in (a) kilowatt hour (b) joule.
4 views
1 Answers
(a) P = w/t
∴ Eelectrical energy W = P × t
P = 1.5 kW t = 30 minute = 30/60 =1/2 hr
1.5 × 1/2 = 0.75 kwh
(b) 1 kWh = 3.6 × 106 J
∴ 75 kWh =0.75 × 3.6 × 106
= 2.700 × 106
= 2.7 × 106 J
4 views
Answered