A bulb of 40 W is used for 12.5 h each day for 30 days. Calculate the electrical energy consumed.
A bulb of 40 W is used for 12.5 h each day for 30 days. Calculate the electrical energy consumed.
4 views
1 Answers
Energy consumed per day, E = p × t
= 40 × 12.5
= 500 wh
Energy consumed for 30 days
E = 500 × 30 = 15000 wh = 15 kwh
4 views
Answered