Which of the following will sink or float on water ? (Density of water = 1 g Cm-3)

(a) body A having density 500 kg m-3

(b) body B having density 2520 kg m-3

(c) body C having density 1100 kg m-3

(d) body D having density 0.85 g m-3

4 views

1 Answers

Density of water = 1 g Cm-3

(a) Density of body A = 500 kg m-3 = 500 × = 0.5 = 0.5 g Cm-3

Density of body A ¡s less than density of water hence A will float on water

(b) Density of body B = 2520 kg m-3 = 2520 × 1/1000 = 2.52 g Cm-3

Density of body B is more than density of water and hence B will SiNK in water

(c) Density of body C = 1100kg m-3 = 1100 × 1/1000 = 1.1 g Cm-3 is greater than water.

Hence, body C will sink in water.

(d) Density of body D = 0.85 g Cm-3 < 1.0 g Cm-3

Density of body D is less than the density of water hence body D will FLOAT on water

4 views