From the following observations, calculate the density and relative density of a brine solution. Mass of empty density bottle = 22 g
From the following observations, calculate the density and relative density of a brine solution. Mass of empty density
bottle = 22 g
Mass of bottle + water = 50 g
Mass of bottle + brine solution = 54 g
4 views
1 Answers
Mass of empty bottle, M1 = 22 g
Mass of bottle + water, M2 =50 g
Mass of bottle + brine solution, M3 = 54 g
Mass of water = M2 — M1 = 50—22 = 28 g
Mass of brine solution = M3 — M1= 54—22 = 32 g
Density of brine solution = Mass of brine solution / Mass of water
= 32/28 = 1.14 g/cm3
4 views
Answered