An electric toaster draws 8 A current in a 220 V circuit. It is used for 2 h. Find the cost of operating the toaster if the cost of electrical energy is Rs. 4.50 per kWh.

4 views

1 Answers

Given,

Voltage, v = 220 v

Current, I = 8 A

Time, t = 2 h

Energy, E = Vlt

E = 220 × 8 × 2 = 3520 Wh

 E = 3.52 kwh

Cost of energy = Rs. 4.50 / kwh

∴ Cost of 3.52 kwh of energy = Rs. 4.50 × 3.52 kwh

= 15.84

4 views