An electric room heater draws a current of 2.4 A from the 120 V supply line. What current will this room heater draw when
An electric room heater draws a current of 2.4 A from the 120 V supply line. What current will this room heater draw when connected to 240 V supply line ?
5 views
1 Answers
Solution :
In first case,
I = 2.4 amp,
V = 120 volt
V=IR 120 = 2.4 x R
R = 120/2.4 = 50 ohm
In second case,
V = 240 volt,
R = 50 ohm
V = IR
240 = I x 50
I =4.8 amp.
5 views
Answered