A vessel containing 50 kg of water is placed at a height 15 m above the ground. Assuming the gravitational
A vessel containing 50 kg of water is placed at a height 15 m above the ground. Assuming the gravitational potential energy at ground to be zero, what will be the gravitational potential energy of water in the vessel? (g = 10 m s-2)
4 views
1 Answers
Mass of water, m = 50kg
Height, h = 15m
Gravitational potential energy = mgh
= 50 × 10 × 15
= 7500 J
4 views
Answered