Find the gravitational potential energy of 1 kg mass kept at a height of 5 m above the ground if g = 10 m s^-2.
Find the gravitational potential energy of 1 kg mass kept at a height of 5 m above the ground if g = 10 m s-2.
4 views
1 Answers
Mass, m = 1kg
Height, h = 5m
Gravitational potential energy = mgh
= 1 × 10 × 5 = 50J
4 views
Answered