Two resistors, with resistances 5 Ω and 10 Ω respectively are to be connected to a battery of emf 6 V so as to obtain :
Two resistors, with resistances 5 Ω and 10 Ω respectively are to be connected to a battery of emf 6 V so as to obtain :
(i) minimum current flowing
(ii) maximum current flowing
(a) How will you connect the resistances in each case ? .
(b) Calculate the strength of the total current in the circuit in the two cases.
1 Answers
Solution :
Given: Two resistors with resistances R1=5ohm and R2=10ohm, V=6volt
(a) For minimum current these two should be connected in series. For maximum current these two should be connected in parallel.
(b)In series,
Total resistance = 5+10 = 15ohms
Therefore total current drawn = V/R = 6/15 = 0.4amps
In parallel,
Total resistance R is given as 1/R=1/R1+1/R2
1/R =1/5+1/10
1/R=3/10
R=10/3 ohm
Therefore total current drawn by the circuit = V/R = 6/(10/3) =1.8amps.