A current of 200 mA flows through a 4 kΩ resistor. What is the p.d. across the resistor ?

4 views

1 Answers

Solution :

 I = 200mA = 0.2 A 

R = 4 x 103ohm = 4000 ohm 

We know that V=IR V = 0.2 x 4000 

V = 800 volt. 

4 views