(a) State the relation between potential difference, work done and charge moved.

(b) Calculate the work done in moving a charge of 4 coulombs from a point at 220 volts to another point at 230 volts.

5 views

1 Answers

Solution : 

(a) Potential difference = Work done/Charge moved. 

(b) V1=220 V, V2=230V, Charge moved=4C 

Thus, the potential difference= V2- V1 =230-220 =10. 

We know that, Work done = Potential difference x Charge moved = 10 x 4 Work done = 40 joules 

5 views