How much work is done when one coulomb charge moves against a potential difference of 1 volt ?
How much work is done when one coulomb charge moves against a potential difference of 1 volt ?
4 views
1 Answers
Solution :
Potential difference = 1 V
Electricity Charge moved = 1C
Work done = Potential difference x Charge moved
= 1 x 1 = 1 J
4 views
Answered