Heat capacity (Cp ) is an extensive property but specific heat (c) is an intensive property. What will be the relation between Cp and c for 1 mol of water?

6 views

1 Answers

For water, heat capacity = 18 × specific heat

or Cp = 18 × c

Specific heat = c = 4.18 Jg–1K–1

Heat capacity = Cp = 18 × 4.18 JK–1 = 75.3 J K–1

6 views