A particle moves in a circle of radius 25 cm at two revolutions per second. The acceleration of the particle in m/s^2 is
A particle moves in a circle of radius 25 cm at two revolutions per second. The acceleration of the particle in m/s2 is
(a) π2
(b) 8π2
(c) 4π2
(d) 2π2
4 views
2 Answers
Correct Option (c) 4π2
Explanation:
Since n = 2 , ω = 2π x 2 = 4π rad/s2
So acceleration = ω2r = (4π)2 x 25/100 m/s2 = 4π2
4 views
Answered
Answer is (C) 4π2
Since, n = 2, ω = 2π x 2 = 4π rad/s2
So acceleration = ω2r = (4π)2 x \(\frac{25}{100}\)m/s2 = 4π2
4 views
Answered