Ramu finishes 1/3 part of a work in 1 hour. How much part of the work will be finished in 2 1/5 hours?

4 views

1 Answers

The part of the work finished by Ramu in 1 hour =1/3

So, the part of the work finished by Ramu in 2 1/5 hours

=2 1/5 x 1/3 = 11/5 x 1/3 =11/15

Ramu will finish 11/15 part of the work in 2 1/5 hours

4 views