Find the ratio of the following: (a) Speed of a cycle 15 km per hour to the speed of scooter 30 km per hour. (b) 5 m to 10 km (c) 50 paise to Rs 5
Find the ratio of the following:
(a) Speed of a cycle 15 km per hour to the speed of scooter 30 km per hour.
(b) 5 m to 10 km
(c) 50 paise to Rs 5
4 views
1 Answers
(a) Ratio of the speed of cycle to the speed of scooter = 15/30 = 1:2
(b) Since 1 km = 1000 m,
Required ratio = 5 m/10 km = 5 m/10 x 1000 m = 1;2000
(c) Since Re 1 = 100 paise,
Required ratio = 50 paise/Rs 5 = 50 paise/500 paise = 1:10
4 views
Answered