A closed cylindrical tank of radius 7 m and height 3 m is made from a sheet of metal. How much sheet of metal is required?

4 views

2 Answers

Total surface area of cylinder = 2πr (r + h)

= [ 2 x (22/7) x 7(7 + 3) ] m2

= 440 m2

Thus, 440 m2 sheet of metal is required.

4 views

Total surface area of cylinder =`2pir(h+r)`
=2*22/7*7(7+3)
=440`m^2`

4 views