A 60 W load is connected to the secondary of a transformer whose primary draws line voltage.
A 60 W load is connected to the secondary of a transformer whose primary draws line voltage. If a current of 0.54 A flows in the load, what is the current in the primary coil? Comment on the type of transformer being used.
4 views
1 Answers
PL=60W, IL=0.54A
VL=60/0.54=110V.
The transformer is step-down and have 1/2 input voltage. Hence
tp=1/2xI2=0.27A.
4 views
Answered