A permanent magnet in the shape of a thin cylinder of length 10 cm has M = 106 A/m. Calculate the magnetisation current IM.

4 views

1 Answers

Bl = μ0M l = μ0 (I + IM ) and H = 0 = I

Ml = IM = 106 × 0.1 = 105 A.

4 views