A swimming pool contains 1 x 105 L of water. How much energy in Joule is required to raise the temperature of water from 200c to 250c ? The specific heat capacity of water is 4.184 J/0C g

13 views

1 Answers

Volume of water= 105 L = 108 mL

Mass of water= Vx d ... d= 1g/mL

=108x1=108 g

Specific heat of water, Cs =4.184 J/0C

Heat absorbed by the water to raise the temperature may be calculated as,

q = mCs ΔT

q = 108 x 4.184x 5=2.092 x 109J

13 views