A glass contains some water at room temperature 20°C. Refrigerated water is added to it slowly. When the temperature of the glass reaches 10°C, small droplets condense on the outer surface. Calculate the relative humidity in the room. The boiling point of water at a pressure of 17.5 mm of mercury is 20°C and at 8.9 mm of mercury it is 10°C.

4 views

1 Answers

Given
SVP at the dew point = 8.9 mm    SVP at room temp = 17.5 mm
Dew point = 10°C as at this temp. the condensation starts
Room temp = 20°C
RH =SVP at dew point/SVP at room temp
=8.9/17.5
= 0.508 ≈ 51%

4 views