A rectangular water tank measures 15m × 6m at top and is 10m deep. It is full of water. If water is drawn out lowering the level by 1 meter, how much of water has been drawn out? 

(a) 90000 litres (b) 45000 litres (c) 4500 litres (d) 900 litres

6 views

1 Answers

(a) Water drawn out

= Initial volume of the tank – Final volume of the tank

= [15 × 6 × 10 – 15 × 6 × (10 – 1)]

= 15 × 6 × (10 – 9) = 90 m3 = 90000 l

6 views