An iron tank contains helium at a pressure of 2.5 atm at 250C .The tank can withstand a maximum pressure of 10 atm
An iron tank contains helium at a pressure of 2.5 atm at 250C .The tank can withstand a maximum pressure of 10 atm the building in which tank has been placed catches fire. Predict whether, the tank will blow up first or melt (m.p of Fe=15350 C.)
5 views
1 Answers
P1 = 2.5 atm
P2 = ?
T1= 25o C =298 K
T2 = 15350 C =1808 K
According to Gay Laussac law,
P1/ T1 = P2 / T2
P2 = 2.5 x 1080/ 298 =15.16 atm.
Since pressure of gas in the tank is much more than 10 atm at the m.p. of Fe.Thus tank will blow up before reaching m.p.
5 views
Answered