The peak power consumed by a resistive coil when connected to an AC source is 80W. Find the energy consumed by the coil in 100 seconds which is many times larger than the time period of the source.

8 views

1 Answers

P0 = 80 W (given)

Prms = P0/2 = 40W

Energy consumed = P × t = 40 × 100 = 4000J = 4.0KJ

8 views