An electric current of 2.0 A passes through a wire of resistance 25Ω. How much heat will be developed in 1minute?

7 views

1 Answers

i = 2A, r = 25Ω,

t = 1min = 60sec

Heat developed = i2RT = 2 × 2 × 25 × 60 = 6000J

7 views