A wire has a length of 2.0 m and a resistance of 5.0Ω. Find the elecric field existing inside the wire if it carries a current of 10 A.

4 views

1 Answers

I = 2 m, R = 5Ω, i = 10 A, E = ?

V = iR = 10 x 5 = 50 V

E=V/I=50/2=25 V/m.

4 views