Calculate the pressure exerted by 8.5 g of NH3 contained in a 0.5 L vessel at 300 K. For ammonia a = 4.0 atm L^2 mol^-2 and b = 0.036 L mol^-1
Calculate the pressure exerted by 8.5 g of NH3 contained in a 0.5 L vessel at 300 K. For ammonia a = 4.0 atm L2 mol-2 and b = 0.036 L mol-1
7 views
1 Answers
V =0.5 L , T = 300 K
n= 8.5/17 = 0.5 mol
( P + an2 /V2 ) (V – nb) = nRT
Putting values , we have
P = 21.51 atm
7 views
Answered