The electric current existing in a discharge tube is 2.0 μA. How much charge is transferred across a cross-section of the tube in 5 minutes ?
The electric current existing in a discharge tube is 2.0 μA. How much charge is transferred across a cross-section of the tube in 5 minutes ?
4 views
1 Answers
i' = 2 μA, t = 5 min = 5 x 60 sec.
q = i t = 2 x 10–6 x 5 x 60
= 10 x 60 x 10–6 c = 6 x 10–4 c
4 views
Answered