The potential barrier existing across an unbiased p-n junction is 0.2 volt. What minimum kinetic energy a hole should have to diffuse from the p-side to the n-side if (a) the junction is unbiased, (b) the junction is forward-biased at 0.1 volt and (c) the junction is reverse-biased at 0.1 volt?

4 views

1 Answers

Potential barrier = 0.2 Volt

a) K.E. = (Potential difference) x e = 0.2 eV (in unbiased condn)

b) In forward biasing

KE + Ve = 0.2e

=> KE = 0.2e – 0.1e = 0.1e.

c) In reverse biasing

KE – Ve = 0.2 e

=> KE = 0.2e + 0.1e = 0.3e.

4 views