Calculate the concentration of nitric acid in moles per litre in a sample which has a density, 1.41 g mL^-1
Calculate the concentration of nitric acid in moles per litre in a sample which has a density, 1.41 g mL-1 and the mass percent of nitric acid in it being 69%.
2 Answers
69 mass percent of nitric acid means that 69 g of HNO3 are present in 100 g of solution.
Volume of solution = Mass/Density = 100g/1.41mL−1 = 70.92 mL
Moles of HNO3 = 69/63 = 1.095
Therefore Molarity = Moles of HNO3 /Volume of solution (in ml ) x 1000 = 1.095/70.92 x 1000 = 15.44 M
Mass percent of 69% means tat 100g of nitric acid solution contain 69 g of nitric acid by mass.
Molar mass of nitric acid (HNO3) = 1+14+48 = 63g mol-1
Number of moles in 69 g of HNO3 = 69/63 moles = 1.095 moles
Volume of 100g nitric acid solution = 100/1.41 mL = 70.92 mL = 0.07092 L
∴ Conc. of HNO3 in moles per litre = 1.095/0.07092 = 15.44 M