In three moles of ethane (C2H6) calculate the following:

Number of moles of ethane

4 views

1 Answers

1 moles of C2H6 contain = 6.022 x 1023 molecules 

3 moles of C2H6 contain = 6.022 x 1023 x 3 = 1.0807 x 1024 molecules.

4 views