Calculate the number of moles in 4.68 mg of silicon. (atomic mass of Si=28.1u)
Calculate the number of moles in
4.68 mg of silicon. (atomic mass of Si=28.1u)
8 views
1 Answers
4.68 mg of Silicon = 4.68 x 10-3 g of silicon
moles of Silicon = Mass of Silicon / Atomic Mass (g) = 4.68x10−3/ 28.1 = 1.66x10-4 mol.
8 views
Answered