The internal energy of a gas is given by U = 1.5pV. It expands from 100cm^3 to 200cm^3 against a constant pressure of 1.0 x 10 ^5Pa.
The internal energy of a gas is given by U = 1.5pV. It expands from 100cm3 to 200cm3 against a constant pressure of 1.0 x 105Pa. Calculate the heat absorbed by the gas in the process.
5 views
1 Answers
U = 1.5pV P = 1 × 105 Pa
dV = (200 – 100)cm3 = 100cm3 = 10–4m3
dU = 1.5 × 105 × 10–4 = 15
dW = 105 × 10–4 = 10
dQ = dU + dW = 10 + 15 = 25J
5 views
Answered